A LEGHATÉKONYABB KONFLIKTUSKEZELÉSI MÓDSZEREK

A konfliktusok minden párkapcsolat velejárói, de az, hogy spagettis tányérokat dobálunk-e egymáshoz vacsoránál, trágár feliratokat írunk-e festékszóróval a másik autójának szélvédőjére vagy kalapáccsal verjük-e szét a párjuk mobilját konfliktuskezelésként; az csak rajtunk múlik.

A konfliktusok elkerülhetetlenek, ugyanakkor a konfliktuskezelési módszereinket megválogathatjuk. Erre azért fontos különösen odafigyelnünk, mert dr. John Gottman szerint a párkapcsolati konfliktusaink 69%-át soha nem oldjuk meg, hanem csak éveken át újra és újra elismételjük őket.

KONFLIKTUSKEZELÉS MÓDSZEREK

  1. ÉRTŐ HALLGATÁS

Fontos, hogy tanuljuk meg tisztelettel és figyelmesen meghallgatni a másikat és törekedjünk arra, hogy megértsük az ő nézőpontját és érveit, még akkor is, ha nem értünk vele egyet. Érzékeltessük vele, hogy tiszteletben tartjuk a véleményét még abban az esetben is, ha a miénktől teljesen eltérő.

2. TÚLZÁS ELKERÜLÉSE

Ha egy bizonyos szituáció miatt alakul ki köztünk egy konfliktus, akkor ne nagyítsuk fel magát a konfliktushelyzetet és ne is egészítsük ki más, korábbi konfliktusainkkal. Az is fontos, hogy lehetőség szerint kerüljük a soha vagy mindig szavak használatát. Például, ha abból indult ki a veszekedés, hogy a párunk nem pakolt be egyik reggel a mosogatógépbe, akkor ne tegyük még hozzá, hogy meg egyébként a szemetet sem viszi le soha vagy mindig könyörögni kell neki, hogy a szennyeskosárba dobja a kisgatyáit.

3. KÖZÖS PONTOK KERESÉSE

Minden konfliktus során vannak olyan közös célok, melyek kiváló kiindulási alapot szolgáltathatnak a konfliktus rendezéséhez. Fontos, hogy mindig keressünk ilyeneket, és ha megvannak, ezekkel indítsuk a beszélgetést. Törekedjünk rá, hogy minél nagyobb hangsúlyt fektessünk rájuk és folyamatosan tudatosítsuk magunkban, hogy mindketten ugyanazért a célért dolgozunk,csak az eszközeink eltérőek. Például, ha a nyaralási helyszín a konfliktus kiindulópontja, akkor kihangsúlyozhatjuk, hogy mindkettőnknek az a célja, hogy jól érezzük magunkat együtt egy szép helyen, csak egyikőnk egy tengerparton, a másik a hegyek között képzeli ezt el.

4. MÖGÖTTES OK MEGTALÁLÁSA

Gyakran megtörténik, hogy a párunk valami egyéb ok miatt már idegesen érkezik a konfliktushelyzetbe, ezért a konfliktus, amiből a veszekedés kirobban, nem is a valódi kiváltó oka a frusztráltságának. Ennek beazonosítása nem feltétlenül egyszerű feladat, ugyanakkor érdemes rá időt és energiát szánni, hiszen a gyakran magát a konfliktushelyzetet teszi okafogyottá, ha észrevesszük, hogy nem is annak látszólagos tárgyára irányul.

5. SZÜNET

Abban a szituációban, amikor a konfliktus valódi megoldása helyett személyeskedésbe fordul át a beszélgetés, ideje szünetet tartanunk. Érdemes konkrétan meghatároznunk a beszélgetés folytatásának időpontját is: általában 1 óra elegendő idő szokott lenni az indulatok lecsillapodásához és a gondolatok rendezéséhez.

A konfliktusokat nem tudjuk elkerülni a párkapcsolatunkban, viszont megtanulhatjuk őket kezelni. Minél nagyobb figyelmet fordítunk erre, annál könnyebben túllendülhetünk a konfliktusok okozta nehézségeken.

Vélemény, hozzászólás?