MEGBOCSÁTÁS ÖNMAGUNKNAK

megbocsátás

Mindannyian hibázunk és mindannyiunkat érnek kudarcok is. Bár amikor a 10 éves osztálytalálkozón mindenki másnak eggyel több férje, kettővel több gyereke és hárommal nagyobb autója van, mint nekünk, nem így érezzük. Vagy amikor a Netflixes dokumentumfilmben Michael Jordan dohányzóasztala többe kerül, mint a lakásunk, nem így látjuk.  Pedig így van. De hogy mi a fő különbség a sikertelen és sikeres ember közt? A megbocsátás. Ez utóbbi ugyanis úgy dönt, hogy nem tesz több szemrehányást önmagának és képes felülemelkedni a múltban elkövetett hibáin.

FEJEZZÜK BE AZ ÖNVÁDASKODÁST: A KULCS A MEGBOCSÁTÁS

1. VÁLLALJUK A FELELŐSSÉGET   

Azzal, hogy vállaljuk a tetteinkért a felelősséget, elfogadjuk, hogy időnként hibázhatunk. Ezeknek a hibáknak a jelentőségét pedig nem csökkenthetjük azzal, hogy másokra próbáljuk hárítani őket. Tisztában kell lennünk azzal, hogy mit rontottunk el, hogy a jövőben jobb döntéseket hozhassunk és látnunk kell a saját korlátainkat ahhoz, hogy képesek legyünk szembenézni velük.

2. SZERESSÜK ÖNMAGUNKAT

Az önvádaskodás negatív színben tüntet fel minket önmagunk előtt. Vállalnunk kell a tetteinkért a felelősséget, de az is fontos, hogy képessé váljunk a saját pozitív tulajdonságainkra helyezni a fókuszt. Legyünk kedvesek önmagunkhoz, hiszen annyi nehézséggel kell szembenéznünk nap mint nap és önszeretet nélkül nagyon nehéz lesz mindezzel megküzdenünk.

3. NE LEGYÜNK TÚL KRITIKUSAK

Ha túl kritikusak vagyunk önmagunkkal szemben, valószínűleg másokkal kapcsolatban is hasonlóan érzünk. Ugyanakkor látnunk kell, hogy az ítélkezés (sem magunk, sem mások fölött) nem más, mint időpocsékolás, hiszen ezt az energiát önfejlesztésre is fordíthattuk volna.

4. BOCSÁSSUNK MEG KÖNNYEN

Mindenki hibázik és meg kell tanulnunk, hogy mi a megbocsátás: akár valaki más követte el ezeket a hibákat, akár mi. Ezenkívül, hogyan is várhatnánk másoktól, hogy elnézzék nekünk a tévedéseinket, ha mi magunk sem vagyunk képesek felülemelkedni rajtuk? Nem vagyunk tökéletesek, de mások sem azok. A legtöbb, amit tehetünk, hogy mindig a legjobb tudásunk szerint cselekszünk.

5. TANULJUNK A HIBÁINKBÓL

Nincs semmi baj azzal, hogy hibázunk. Már amikor először történik meg mindez. De ha semmit nem tanulunk ezekből a hibákból és folyamatosan ismételgetjük őket, idővel rossz szokásokká válhatnak. Ezzel szemben ha fejlődési lehetőséget látunk bennük, előrébb vihetik a életünket.

Meg kell tanulnunk felhagyni az önvádaskodással. Türelmesnek és megértőnek kell lennünk önmagunkkal szemben, hiszen ez egyetlen módja annak, hogy elégedett és boldog életet élhessünk.

Ha azonban úgy érzed, hogy ez egyedül nem tudsz ezzel megküzdeni és szakmai segítséget szeretnél hozzá kérni, várlak szeretettel a tanácsadásaimon.